Békéscsaba első állami elemi népiskolája 1899. szeptember elsején nyílt meg az algimnázium régi épületében (Baross u. 3.), amelyet a város az evangélikus egyháztól vásárolt meg. Kezdetben csak fiú tanulók voltak, de a város kérelmére a minisztérium engedélyezte lányok felvételét. Így az első tanév 110 fiú és 118 lány tanulóval indult meg. A következő tanévben külön leányiskola indult, amely két bérelt épületben működött. A tanulók létszáma egyre emelkedett, ezért a város 1902-ben Ádám Gusztáv és Zamecsnik Sándor tervei alapján új, emeletes épületet emeltetett az Irányi utcában 12 tanteremmel, 86 ezer pengő költséggel. Az új iskolaépületben az 1902-1903-as tanévben kezdődött el az oktatás 256 fiú és 309 leány tanulóval. Az I. világháború alatt az épületben katonai kórház működött.
A II. világháború után az iskola 2. Számú Általános Iskola néven működött tovább. 1979 és 1981 között az iskola új, az eredetihez sem stílusában, sem tömegében nem illeszkedő modern szárnnyal bővült, amely az utca eredeti beépítési vonalát sem követi. Az iskola ma Kazinczy Ferenc nevét viseli.
Az iskola tervrajza. Forrás: Bcs. Irányi úti Állami Elemi Népsikola tervrajza MNL BéML V. 76 a. 7/1902. VI. 3., Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára
A leányok kapujának tervrajza. Forrás: Bcs. Irányi úti Állami Elemi Népsikola tervrajza MNL BéML V. 76 a. 7/1902. VI. 3., Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára
Az épület főhomlokzatát függőlegesen a lábazattól a főpárkányig futó pilaszterek, a kettős ablakos szélső, illetve a négytengelyes középső rizalit tagolják. Utóbbit attika és kiemelt tető is hangsúlyossá teszi. A homlokzat vízszintesen alig tagolt: a szintek közt nincs osztópárkány, az egymás feletti ablakokat a köztük lévő barokkosan tagolt tükrök inkább összekötik, mint szétválasztják. A főpárkány a klasszikus csabai polgárházakéra emlékeztető módon tagolt, a homlokzati tengelyeket a párkány frízében kis rozetták jelenítik meg. A két oldalrizalit melletti tengelyben eredetileg két kapu (egy a fiúk, egy a lányok számára) kapott helyet. A kovácsoltvas ráccsal díszített kapukat sajnos ablakká alakították, helyüket ma már csak a többi ablakétól eltérő szemöldökpárkány jelzi.
Magyar királyi állami elemi népiskola
Magyar királyi állami elemi népiskola
Az iskola 1950 körül. Forrás: Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium honlapja
Az iskola az ötvenes években
Az iskola a legutóbbi felújítás előtt
Az iskolaépület ma helyi védelem alatt áll.
Az iskolaépület napjainkban
A középső rizalit
A szép épület nyáron a fák mögé rejtőzik
Az oldalrizalit részlete
Az iskola udvari homlokzata
Felhasznált irodalom:
[1] Gécs Béla: Az első állami elemi népiskola és a jogutód 2. Számú Általános Iskola, Békéscsaba anno..., Csabai Mérleg, IX. évf. 23. sz., 1999. szept. 9.
[2] Kiss István: Békéscsaba Megyei Jogú Város építészeti örökségvédelmi hatástanulmánya, 2005.
[3] Ádám Gusztáv: Békéscsaba műszaki vonatkozású alkotásai, kézirat, Békéscsaba, 193x.