A Békésmegyei Gazdasági Egyesület székházának építésével kapcsolatban némileg ellentmondásosak a források. Fábry Károly és Ádám Gusztáv szerint is 1906-ban épült az emeletes székház az akkori Ferenc József (ma Szabadság) téren. A Békésmegyei Közlönyből azonban az derül ki, hogy a székház emeletesre építéséről csak 1910-ben döntöttek. Az emeleten a kaszinó és az egylet ülésterme foglalt helyet, a földszint egyik oldalát a Békésmegyei Altalános Takarékpénztár vette bérbe, másik oldala pedig gazdasági gépraktár lett. Ádám Gusztáv szerint a volt Zsilinszky Mihály-féle ház emeletesre építésének terveit Wagner József készítette.
A Békés Megyei Gazdasági Egyesület székháza a századelőn
A föld- és kőművesmunkát Bányai András és Lipták János vállalatai, a műkődíszeket Walla József készítette. A bádogosmunkát Viski Dezső, az asztalosmunkát Dubravcsik és társa végezték [6].
A Szabadság tér szecessziós házsoraA székház a század elején
Az épületben elhelyezett kaszinó helyiségeit 1929-ben Bohnert József irányításával alakították át.A székház homlokzata a harmincas években
1962-ben a Helyőrségi Klub költözött az épületbe, ezt követően számos belső átalakításon esett át. Az épület jelentős értéke a szecessziós kapu
A szecessziós épület ajtajaA középrizalit emeleti részeSzecessziós mintázatú erkélyVirágmotívumos díszítés a rizalitonSzecessziós homlokzati díszAz épület belső képeSzecessziós motívumok a folyosón
Héttengelyes, szimmetrikus homlokzatát középen oromzatos rizait tagolja szecessziós mintázatú erkéllyel. A lekerekített kontúrokkal és élekkel kialakított ablakok, a virágszerűen kibomló földszinti ablakkeretezések, a főpárkányt kísérő hullámzó vakolatfelület mellett az épület jelentős értéke az eredeti formájában megmaradt kapu.
Az épület napjainkbanA Helyőrségi Klub épülete 2013-ban
A Békésmegyei Gazdasági Egylet egykori székháza a szomszédos Láng-házzal és Fábry-házzal a város legszebb szecessziós épületegyüttesét alkotja. A helyi védelem alatt álló épület homlokzata viszonylag szerencsésen vészelte át az elmúlt éveket, néhány értéke azonban átalakítások áldozatává vált, így gondos műemléki felújításra lenne szükség, hogy Békéscsaba egyik legkiemelkedőbb szecessziós épületét újra teljes szépségében láthassuk.
Panorámakép az épületben található étteremről
Felhasznált irodalom:
[1] Ádám Gusztáv: Békéscsaba műszaki vonatkozású alkotásai, kézirat, Békéscsaba.
[2] Csaba Honvéd Kulturális Egyesület honlapja
[3] Kiss István: Békéscsaba Megyei Jogú Város építészeti örökségvédelmi hatástanulmánya, Békéscsaba, 2005.
[4] Bagyinszki Zoltán, Gerle János: Alföldi szecesszió
[5] Fábry Károly: A csabai nagy árvíz és egyebek, Körösvidék Rt, Békéscsaba, 1923.
[6] Gécs Béla: A "Békésmegyei Gazdasági Egylet" százados korú székháza, Békéscsaba anno, Csabai Mérleg XXVI. évf. 19. sz.