1928-ban épült fel az Olasz–Magyar Bank székháza az Andrássy úton Münnich Aladár tervei alapján, Bálint Imre mérnök vállalatában.
A bérház 1929-ben. Forrás: Magyar Építőművészet
Münnich Aladár építőművész tervezte többek között a budapesti Vörösmarty téri Futura-székházat, a bajai vármegyeházát. valamint – Györgyi Dénessel közösen – a debreceni Déri Múzeumot és a Kereskedők Házát Békéscsabán.A bérház alaprajza. Forrás: Magyar Építőművészet
Az épület kétemeletes, középen elhelyezkedő íves rizalitját virágokból és geometrikus formákbólálló motívumokkal díszített attikafal zárja. A földszinten üzletek találhatók, az első emeleti ablakok egyenes záródású szemöldökpárkánya felett geometrikus formákból és virágokból álló díszítés, a rizaliton pedig az épület eredeti rendeltetésére utaló méhkaptár látható, míg az emeleti ablakok egyszerű egyenes szemöldökpárkánnyal rendelkeznek.
A kirakatok sajnos már nem az eredetiek (és sajnos nem is egységesek), és a tetőablakok is eltűntek, ennek ellenére az épület csaknem eredeti szépségében látható ma is.
Az egykori banképület néhány évvel ezelőtt
Az épület udvari homlokzata
Az Olasz–Magyar Bank egykori épülete 2016-ban. A kirakatok összevisszasága, harsánysága nem tesz jót a harmonikus szépségű homlokzatnak
Emeleti ablakok art deco stílusú díszítéssel
A csaknem 90 éves épület jelenleg nem áll helyi vagy műemléki védelem alatt.
Felhasznált irodalom:
[1] Ádám (Áchim) Gusztáv: Békéscsaba műszaki vonatkozású alkotásai, kézirat.
[2] Gécs Béla: Békéscsaba anno... (Csabai Mérleg)
[3] Gécs Béla: Üdvözlet Békés-Csabáról : Chaba-városa régi képes üdvözlőlapokon, 1897-1935 / közread. Dobrotka Pál.