Hunyadi tér – Justh Gyula utca
A Békésmegyei Közlöny 1903 májusában számolt be a csabai munkásotthon építésének tervéről: "A csabai munkásotthon az egyetlen ilyen vidéki intézmény lesz, amikor a közeljövőben megvalósul. Az épület tervei elkészültek, az építés költsége mintegy 18 000 koronát igényel. A község a munkásotthon fenntartásához évi 1200 korona államsegélyt igényel a földművelésügyi minisztériumtól."A munkásotthon az 1910-es években
A munkásotthon terveit Ádám (Áchim) Gusztáv városi főmérnök készítette. Az épület – teljes nevén Községi Munkásközvetítő Hivatal és Munkásotthon – végül 1905-ben készült el, az eredeti tervekhez képest kisebb módosításokkal. Az akkori Werbőczy utca (ma Justh Gyula utca) és a Hunyadi tér sarkán álló épületben a munkásközvetítő hivatal mellett népkönyvtár, családisegély-pénztár, munkások nappali tartózkodására szolgáló terem és szolgalakás is helyet kapott. Az építés költsége 22000 pengő volt.
A munkásotthon Ádám Gusztáv tervrajzán 1903-ból. Forrás: Bcs. Trefort utcai munkásotthon tervrajza, MNL BéML V. 76 a. 11/1912. IV. 6., Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára
A hivatal már az első évben 5000 mezei és kubikos munkást tartott nyilván.1914-ben az épület hatósági hússzékkel, családelhelyező irodával és háziipari munkateremmel bővült, ennek költsége 20000 pengő volt.A munkásotthon könyvtára
Az érdekei védelmében szerveződő munkásság nem kapott megfelelő helyiséget az épületben a gyűlések és összejövetelek céljára. Ezért a helyi szakszervezeti csoportok létrehozták a munkásszövetkezetet, mely önálló munkásotthon felépítése mellett döntött: 1923-ban épült fel a mára már lebontott Trefort utcai munkásotthon.
A háború után a Hunyadi téri épületben kapott helyet a hatósági húsbolt, a mérleghitelesítő állomás, a Munkácsy Mihály Múzeum régészeti osztálya [3]. Az 1959–60-as tanévben az épületbe a leánykollégium költözött [4]. Az egykori munkásotthon hosszú ideig elhanyagoltan, rossz állapotban, üresen állt.
A romos, üresen álló épület 2007-ben
A főtér félújításához kapcsolódóan ezt az épületet is felújították, a szomszédos Szent István tér 10. sz. épületével megegyező festést kapott, így újra eredeti szépségéhez hasonló látványt nyújt, viszont továbbra is üresen áll. Az épület jelenleg nem áll védelem alatt.
A Hunyadi téri homlokzat 2013-banA Justh Gyula utca felőli homlokzat a felújítás után
Felhasznált irodalom:
[1] Gécs Béla: Több mint ötven évig volt egy Munkásotthon a Trefort utcában, Békéscsaba anno..., Heti Mérleg, V. évf. 6. szám, 1995. február 16.
[2] Ádám Gusztáv: Békéscsaba műszaki vonatkozású alkotásai, kézirat, Békéscsaba, 193x.
[3] Kis Béla: A békéscsabai Szent István tér nevezetes épületei.
[4] Az Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium története.