Iczkovits Lipót Gépáruháza a XX. század első felében a megye egyik legjelentősebb kereskedelmi vállalata volt. A gépkereskedést még 1880-ban Tótkomlóson alapította Iczkovits Lipót. A századfordulótól kezdve Singer varrógépeket, majd mezőgazdasági gépeket forgalmaztak. Az alapító halála után fiai vették át a cég vezetését. A tótkomlósi főtelep mellett fióktelepeket és benzinkutakat nyitottak Békéscsabán kívül Szegeden, Orosházán, Pitvaroson és Komádiban. Svájcból szállították a mezőgazdasági képeket és személyautókat, amelyeket az Alföld egész területén forgalmaztak.
Az 1930-as évek elején a család Csabára költözött, ahol új cégközpontot hoztak létre, ekkor épült fel Tevan Rezső tervei alapján az Andrássy úti modern stílusú kétemeletes ház, amelynek földszintjén a gépkereskedés kapott helyet (korábban az Andrássy út 48. szám alatt volt az üzlet).
Az Iczkovits Gépáruház épülete az 1930-as években
A földszinti kirakatok hatalmas üvegtáblái mögött a járókelők megcsodálhatták a legújabb típusú Mese autókat, korszerű mezőgazdasági gépeket, autó- és traktoralkatrészeket. A nyolctengelyes első emelet két szélső tengelyében, illetve a második emelet középső két tengelyében egyszerű vonalú rácsos erkély volt látható.Az Iczkovits-ház a Tér és Forma folyóiratban
A modern, elegáns épületet a Tér és Forma építészeti folyóirat is ismertette. A folyóiratban közölt alaprajzról megtudhatjuk, hogy a földszinten az autóüzlet mellett pénztár, iroda, főnöki iroda kapott helyet. Az emeleteken az előszobából nyílt a nappali és két szoba, ezeken kívül két hálószoba, fürdőszoba, cselédszoba, konyha, kamra tálaló és terasz volt az egy-egy emeletet elfoglaló lakásokban. Az Iczkovits család nagyon vallásos volt, a házban külön imatermet rendeztek be.
Az Iczkovits-ház földszinti és emeleti alaprajza a Tér és Forma folyóiratban
A Tanácsköztársaság útjának részlete 1970-ben az egykori Iczkovits-házzal, amely ekkor még eredeti formájában állt. Forrás: Békés Megyei Népújság 25. évf. 12. sz., 1970. jan. 15.
Az épület napjainkban
1944-ben az Iczkovits család egy részét gettóba zárták, Iczkovits Ferencet s családját elbújtatták. A háború után a túlélők többsége Izraelbe vándorolt ki, néhányan Angliába, illetve Svájcba költöztek.Az átépített Iczkovits-ház fák takarásában 2015-ben
A 70-es években az épületet átépítették, a földszint és a második emelet is elvesztette szimmetriáját, az erkélyrácsokat lecserélték. Napjainkban az épületben a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokságának Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Irodája található. Reméljük, hogy az épület, mely jelenleg igencsak elhanyagolt és csúnya, a közeljövőben visszakaphatja egykori elegáns és szép külsejét.
Felhasznált irodalom:
[1] Gyere Békéscsabára. Kis kalauz az idegenforgalom számára, Körösvidék Részvénytársaság nyomdája, Békéscsaba, 1937
[2] Egy magyar-zsidó építész tragédiája, hir6.hu, 2012. április 7.
[3] Balogh István: Veszteségeink. A holokauszt Békés megyei áldozatairól, Bárka, 2014/2.
[4] Tevan Rezső: Bérház Békéscsabán, Tér és Forma VII. évf. (1934), 6. sz., 168. o.