A Széchenyi liget mellett elterülő Ligeti temetőben 1788-ban temettek első alkalommal. 1884-ben Karassiay István volt alispán és felesége, Beliczey Júlia kápolnát és a kápolna alatt sírboltot építtetett a temetőben. A szép kis kápolna Ser Konrád gyulai építész műve. Érdekesség, hogy néhány forrás (pl. [6]) szerint felmerült, hogy a kápolna tervezője Ybl Miklós lehetett – ennek ellentmond a Békésmegyei Közlöny egykorú cikkéből származó információ, amely a gyulai építészt jelöli meg alkotóként. Bár a cikkből nem derül ki egyértelműen, hogy Ser Konrád csak felépítette a kápolnát, vagy ő maga is tervezte, azonban valószínű, hogy ha Ybl tervezte volna az épületet, arról az újság is említést tett volna. Az Ybl Miklóssal kapcsolatos feltevés eredetéről sajnos nem sikerült adatot találnunk.A kápolna a 2015-ös felújítás után
A kápolnát 1884. november 2-án, vasárnap szentelték fel beláthatatlan embertömeg jelenlétében, a szertartást Péky Antal plébános végezte.
A kápolna 2007-ben
A felszentelést követő napon a kápolnát állító családhoz tartozó elhunytak lelki üdvéért szent misét tartottak a katolikus templomban, melyen csak a család tagjai voltak jelen. Ugyanaznap felbontották a régi családi sírboltot és a az ott eltemetett családtagok – Karassiay Stefánia Urszinyi Béláné, ennek csecsemő korában elhunyt gyermeke Béla és Karassiay Kornél – földi maradványait az új kápolna sírboltjába helyezték.
A kápolna főhomlokzata 2014-ben
A félköríves apszisú kis kápolna főhomlokzatán öt lépcső vezet a csúcsíves záródású kapuhoz, amely fölött kereszt helyezkedik el. A főhomlokzat oromzatos alsó részét tört vonalú főpárkány zárja, két szélén kővázával. A főpárkány alatt annak vonalát követő téglaburkolatos sáv látható, alatta szintén a főpárkány vonalát követően íves záródású mezők, bennük egy-egy tárcsadísszel. A főhomlokzat fölött magasodik a torony, szintén csúcsíves ablakokkal, téglaburkolatú sávval határolva, tört vonalú párkánnyal. A toronysisak hatszüg alaprajzú, rajta kereszttel. A templom oldalain csúcsíves záródású ablakok sorakoznak a csúcsívben színes üvegekkel, az ablakok között téglapilaszterek agolják a falat.
A kápolna a liget felől 2014-ben
A kápolna a liget felől 2015-ben
A kápolna 2015-ben
A kápolna a temető felől 2015-ben
A kápolna belső falait az ablakok közt korinthoszi fejezetes, tükrös pilaszterek tagolják. A belső főpárkány festett fogsormintával záródik. A mennyezetet vastag gerendák osztják kazettákra, a gerendák között – a gerlai kastély kápolnájához hasonlóan – világoskék mezőben csillagok láthatóak, amelyek felváltva kisebb és nagyobb méretűek.
Részlet a kápolna belsejéből
A kápolna belső képe a 2015-ös felújítást követően
A kápolna mennyezete
Részlet a kápolna belső teréből a 2015-ös felújítást követően
A kápolna belső főpárkánya
A kápolna előtti feszület
A kereszt talapzatának felirata
A kápolna előtti keresztet Igaz Károly huszár főhadnagy állíttatta elhunyt felesége, Réthy Berta (a kórházalapító Réthy Pál lánya) emlékére. A kereszt talapzatán a következő idézet olvasható Aquinói Szent Tamástól:
"A feszület nekem üdv.
Melyet én leborulva imádok
Vélem a szent feszület
Üdvöm és menhelyem az."
A feszületről sajnos a közelmúltban eltűnt az eredeti korpusz, amelyet a kereszthez nem illő alkotással pótoltak. A kereszt az eredeti korpusszal
A kápolnát – amely jelenleg nem áll védelem alatt – 2015 tavaszán felújították.
Felhasznált irodalom:
[1] Czeglédi Imre: Békéscsaba utcanevei, Békéscsaba, 1981.
[2] Békésmegyei Közlöny, 1884.
[3] Korniss Géza (főszerk.): Békéscsaba. Történelmi és kulturális monográfia, Körösvidék, Békéscsaba, 1930.
[4] Fábry Károly: A csabai nagy árvíz és egyebek, 2. kiadás, Körösvidék, Békéscsaba, 1923.
[5] Feszület, Köztérkép.
[6] Halász Csilla, Őrfi József, Viczán Zsófia: Ybl összes, Látóhatár Kiadó, Budapest, 2014.